Arkana Studio PLEN

'Habit i zbroja

Habit i zbroja

Narrator - Stacy Keach

Narrator - Stacy Keach

Wybitny aktor hollywoodzki, reżyser oraz producent, a także kompozytor. Od ponad 40 lat z wielkim powodzeniem występuje w amerykańskim filmie i telewizji oraz zachwyca swoimi kreacjami w teatrze, zarówno w sztukach klasycznych jak i produkcjach na Broadwayu. Znany i ceniony jest jako narrator filmów oraz programów telewizyjnych. Za swoje kreacje aktorskie uzyskał wiele nagród filmowych, m.in. Golden Globe.

Filmy

Najnowsze filmy, w których wystąpił STACY KEACH to m.in.: „Gotti” z Johnem Travoltą w roli głównej,  „Niewygodna prawda” („Truth”) nakręcony w Australii, gdzie gra z Cate Blanchett i Robertem Redfordem oraz adaptacja powieści Stephena Kinga „Cell” („Komórka”) z  Johnem Cusackiem i Samuelem L. Jacksonem. STACY KEACH zagrał znakomitą rolę w nagrodzonym Oskarem filmie „Nebraska” w reżyserii Alexandra Payne’a. Wystąpił też w filmie „Sin City 2: Damulka Warta Grzechu” („Sin City. A dame to kill for”) Ostatnio zagrał też w filmach telewizyjnych takich jak: „Girlfriend’s Day” w reżyserii B. Odernika, „Gold” w reżyserii S.Gaghana z udziałem Matthew McConaughy, Edgara Ramireza i Bryce Dallas Howard. Najbardziej znane filmy, w których wystąpił STACY KEACH to: „Serce To Samotny Myśliwy” („The Heart Is a Lonely Hunter”), „Koniec Drogi” („End of the Road”), „Nowi Centurionowie” („The New Centurions”), „Doc”, „Zachłanne Miasto” („Fat City”), „Luter” („Luther”), „Straceńcy” („The Long Riders”), „Więzień Nienawiści”(„American History X”), „Imbued” (z jego muzyką), „Dziedzictwo Bourne’a” („The Bourne Legacy”).

Seriale

STACY KEACH wystąpił jako naczelnik Henry Pope w słynnym serialu „Skazany na śmierć” („Prison Break”). Pojawił się też w  popularnym sitcomie „Dwóch i Pół” („Two and a Half Men”) oraz w takich serialach jak „Prawo i Porządek” („LawOrder”), „Córka Mistrala” („Mistral’s Daughter”), „W imię Honoru” („The Blue and the Gray”), „Jeden Gniewny Charlie” („Anger Management”). Sławę międzynarodową zawdzięcza kreacji prywatnego detektywa Mike’a Hammera w serialu CBS „Mike Hammer” (1984-1987 i 1997-1998), za którą w 1985 roku zdobył nominację do nagrody Złotego Globu. Z kolei za postać Ernesta Hemingwaya w biograficznym mini-serialu ZDF „Hemingway” (1988) został uhonorowany nagrodą Złotego Globu i nominowany do nagrody Emmy.

Głos

STACY KEACH jest bardzo ceniony za swój głos i uchodzi za jednego z najlepszych  narratorów w Ameryce. Dowodem tego jest 10-y sezon znanego serialu „American Greed”. Udzielił głosu postaci Dona Booknera w rysunkowym serialu „Simpsonowie” („The Simpsons”). Był narratorem słuchowiska radiowego „Strefa mroku” („The Twilight Zone”). Z wielkim powodzeniem udzielił swojego głosu bohaterom filmów animowanych Disneya „Samoloty” („Planes”) oraz „Samoloty 2” („Planes: FireRescue”). Regularnie jest narratorem programów stacji telewizyjnych PBS i Discovery.

Teatr

STACY KEACH występuje często w klasycznych i współczesnych sztukach teatralnych na Broadwayu i Off-Broadway. Uchodzi za wybitnego wykonawcę ról szekspirowskich. Swoją karierę aktorską rozpoczął w roku 1964 od dwóch ról w Hamlecie. Do historii przeszły jego kreacje króla Leara i Falstaffa w„Shakespeare Theatre Company” w Waszyngtonie. Wielkim sukcesem była jego rola sztuce „MacBird!” w Village Gate (1966) w tytułowej roli Lyndona Johnsona (współczesnego odpowiednika Makbeta), za którą otrzymał pierwszą z trzech nagród „Obie”. Zagrał tytułowe role w szekspirowskich sztukach „Henry V” („Henryk V”), „Hamlet”, „Coriolanus”(„Koriolan”), „Richard III” („Ryszard III”) i „Macbeth” („Makbet”).

Nagrody

Wśród wielu cennych nagród, które zgromadził STACY KEACH znajdują się m.in. Złoty Glob, trzy Obie, trzy Vernon Rice, dwie Drama Desk, trzy Helen Hayes oraz Milllnenum Recognition Award. Był wielokrotnie nominowany do nagród Emmy i Tony.  W 2008 r otrzymał nagrodę Mary Pickford Award za wszechstronność w zawodzie aktora, a w 2015 został przyjęty do American Theatre Hall of Fame.

Autobiografia

Swoje bogate życie aktora opisał w biografii „All In All: An Actor’s Life On and Off Stage”, za którą dostał nagrodę „Prism Literary Award”.

Filantropia

STACY KEACH wyznaje w życiu zasadę dzielenia się z innymi. Od 30 lat jest honorowym prezesem fundacji „Cleft Palate”. Jest też rzecznikiem organizacji „World Cranifacial”. Hollywood nagrodziło Go nagrodą „Celebrity Outreach Award” za działalność charytatywną.

Rodzina

Sam STACY KEACH zawsze podkreśla, że Jego ogromnym sukcesem jest jego rodzina. Jego żoną od 30 lat jest piękna Warszawianka, prezenterka TVP w latach 70-ych – Małgorzata Tomassi, z którą ma dwoje wspaniałych dzieci, wychowanych w polskich tradycjach: syna Shannona Keach (1988) i córkę Karolinę Keach (1990). STACY KEACH otrzymał w roku 2015 polskie obywatelstwo.