Relacje

Ekipa filmowa uczestniczyła jesienią 2008 r. w rejsie
od Kaliningradu do Santa Cruz przez 35 dni
i od Rostocku do Kaliningradu przez 10 dni.

Maciej Cuske gościem DokDialogu

Czas: środa, 12 listopada
Start: 20:30
Miejsce: Kino „Femina” w Warszawie

Maciej Cuske to reżyser, który najczęściej gości na DokDialogu. Młody reżyser, który nie skończył żadnej szkoły filmowej (jest absolwentem rocznego kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy), każdym kolejnym filmem potwierdza, że pasja robienia filmów często wystarcza, by odnieść sukces. Co oznacza w tym wypadku sukces?

Jego filmy, począwszy od pierwszego długiego dokumentu, Kuracji, zdobywają szereg nagród na najważniejszych festiwalach w Polsce i są zauważane zagranicą. Jednocześnie jego filmy, cechujące się humorem i ciepłem, wzbudzają aplauz u widzów. Choć wybiera tematy, dalekie od tego co pokazuje telewizja, charakteryzujące się zwykłością, jakby specjalnie unikał pogoni za sensacją i atrakcją, można w nich odnaleźć całą gamę zagadnień, odniesień i uczuć, co zapewnia świetny odbiór filmów. O jego twórczości wielokrotnie entuzjastycznie pisał m.in. Tadeusz Sobolewski w Gazecie Wyborczej.

12 listopada zobaczymy jeden z jego najnowszych filmów – Na niebie na ziemi – opowiadający historię pasjonatów czekających i czyhających na UFO. Zobaczymy też zdjęcia dokumentujące jego najnowszy film (zdjęcia zakończył tydzień temu) Kruzenstern¸ film, którym Maciej Cuske, dosłownie i w przenośni wypływa na szerokie wody. To duża europejska produkcja, która opowiada historię załogi tytułowego żaglowca, czyli nastoletnich rosyjskich marynarzy. Podczas kilkumiesięcznego rejsu chłopcy stają się mężczyznami i Rosjanami. Gościem pokazu obok Maćka, będzie jego żona – autorka pokazanych fotografii.

Zobaczymy:
Na niebie na ziemi
Scenariusz i reĹźyseria: Maciej Cuske
Zdjęcia: Radosław Ładczuk
Muzyka: Tomasz Gwinciński
Dźwięk: Zofia Gołębiowska
Udźwiękowienie: Tomasz Wieczorek
MontaĹź: Anna Dymek
Producent: Maciej Cuske, Agnieszka Janowska, Piotr Stasik
Czas trwania: 62 minuty

Do małej miejscowości Wylatowo przyjeżdża grupa fascynatów zjawisk nadprzyrodzonych. Oczekują, jak co roku, pojawienia się niezwykłych znaków w zbożu. Jeden z badaczy omal nie został porwany przez UFO. Nie daje jednak za wygraną, musi za wszelką cenę zdobyć dowód na istnienie kosmitów. Ciekawa jest forma tego dokumentu: obok pięknych filmowych zdjęć Radosława Ładczuka, są też fragmenty nagrane kamerami amatorskimi, przez samych bohaterów filmu.

Kruzenshtern