O filmie

Tytuł Kruzenshtern
Czas trwania 52 min.
Gatunek film dokumentalny
Rok ukończenia 2009


Reżyser Maciej Cuske towarzyszy uczniom rosyjskiej Bałtyckiej Akademii Rybołówstwa w ich pierwszym w życiu szkoleniowym rejsie na pokładzie żaglowca Kruzenshtern.

Rejs rozpoczyna się w Kaliningradzie. Po przepłynięciu Bałtyku Kruzenshtern wpływa na Morze Północne, kierując się do portu Bremerhaven. Stamtąd przez Kanał La Manche po miesiącu zawija do Santa Cruz na Teneryfie. Podczas rejsu powrotnego żaglowiec szkoleniowy zatrzymuje się w hiszpańskim Santander i niemieckim Roztocku.

Ekipa filmowa towarzyszyła studentom akademii morskiej w dwóch etapach rejsu od Kaliningradu do Santa Cruz i od Rostocku do Kaliningradu.

Film Kruzenshtern to historia dojrzewania. Młodzi chłopcy, którzy marzą o morskich wyprawach po raz pierwszy wypływają w daleki rejs. To ma być sprawdzian. Dla nich i dla ich nauczycieli. Czy marzenia o morzu przetrwają trudną próbę życia i pracy na żaglowcu? Czy młodzi będą mogli godnie zastąpić tych, którzy przekazują im swoją wiedzę?

Od chwili wejścia na pokład Kruzenshterna o wszystkim decyduje kapitan Novikov, młody, dobrze wykształcony i opanowany szef żaglowca. Novikov jest autorytetem dla młodych marynarzy, ale także dla doświadczonej załogi okrętu. Od jego decyzji zależy bezpieczeństwo na statku, dlatego każdy bezwzględnie podporządkowuje się jego rozkazom.

Morze nie lubi słabych. Kursanci od pierwszej chwili traktowani są przez załogę jak marynarze i muszą wykonywać powierzone im zadania. Pod okiem kilku wilków morskich, starszych bosmanów, pokonują kolejne stopnie wtajemniczenia w morze. Najbardziej niebezpieczne jest wejście na maszt. To próba, której chcą się poddać pomimo strachu, jaki w nich budzi. Ci, którym w końcu udaje się pokonać lęk, opowiadają pozostałym o niezwykłym przeżyciu: “Gdy stoisz na maszcie otacza cię wielki błękit, a nad tobą jest już tylko Bóg!”

Czy chłopcy stali się mężczyznami? Czy przeszli przez tę próbę pomyślnie? Czy będą marynarzami? Czy starym wilkom morskim udało się przekazać młodym swoją pasję do morza? O tym opowiada film “Kruzenshtern” polskiego reżysera Macieja Cuske. Pokazuje także jak wielką przygodą jest wyprawa na największym w świecie żaglowcu. Przygodą dla uczestników. I dla widzów.

Zwiastun