"Wokół Kinematografu"
scenariusz i reżyseria Marcel Łoziński

Akcja medialna, w wyniku której powstanie Polaków portret własny dzisiaj.

Na początku trzeciego tysiąclecia, w chwilę po wejściu Polski do Unii Europejskiej sięgamy do starożytnej demokracji bezpośredniej, kiedy to każdy człowiek mógł się publicznie wypowiedzieć i być wysłuchany. Skonstruujemy w tym celu specjalne kabiny kinematograficzne. W każdej umieścimy kamerę cyfrową zapisującą obraz i dźwięk. Każdy będzie mógł wejść do kabiny i powiedzieć przed kamerą to, co dla niego najważniejsze. Chcemy dać ludziom możliwość "spowiedzi" do kamery, tyle, że w tym otwartym dla wszystkich "konfesjonale" nie będzie ani księdza ani operatora. Dziesięć przestawnych kabin będzie rozlokowanych w dużych miastach, miasteczkach, na wsi, w całej Polsce.

KINEMATOGRAF to przedsięwzięcie, którego skala i artystyczny wymiar nie mają precedensu. KINEMATOGRAF może stać się początkiem europejskiej akcji filmowo-medialnej, której celem będzie stworzenie portretu zbiorowej świadomości Europejczyków. KINEMATOGRAF to próba nowego sposobu rejestracji rzeczywistości, a zarazem powrót do źródeł kina, do braci Lumiere, do czasów, kiedy kamera stała nieruchomo, a ludzie do niej podchodzili.

Ten skomplikowany projekt multimedialny, którego autorem jest jeden z najwybitniejszych twórców kina dokumentalnego, to próba artystycznego wykorzystania nowoczesnej technologii - filmu, telewizji i Internetu w celu dokumentacji stanu ducha współczesnego społeczeństwa. KINEMATOGRAF będzie funkcjonował jako projekt interaktywny, jako film dokumentalny, a także jako unikalny materiał archiwalny. Okres zdjęciowy będzie połączony z ogólnonarodową akcją multimedialną. W developmencie KINEMATOGRAFU skonstruujemy i przetestujemy prototyp kabiny. Film nakręcony podczas developmentu, zatytułowany „Wokół Kinematografu”, posłuży jako narzędzie marketingowe, a także będzie emitowany jako zapowiedź właściwej akcji medialnej KINEMATOGRAF POLSKA.


Dorota Roszkowska
producent

Polski   English

Arkana Studio